ATRAKCJE TURYSTYCZNE W SUDETACH
Pobyt w Opawie i okolicach to okazja poznania oraz zobaczenia wielu osobliwosci turystycznych w Polsce i Czechach. Agro-Dom w Opawie położony jest u podnuża Karkonoszy w pobliżu Karkonoskiego Parku Narodowego. Opawa to miejscowość graniczna i znajduje się w samym sercu Sudet. Z tego miejsca w Sudetach wszędzie jest blisko. Na południe od Opawy źródła Bobru, na wschód zalew Bukówka a od zachodu Opawa przytulona jest do wschodniej części Karkonoszy.

Warto więc dla przykładu odwiedzić:

Krzeszów i Opactwo Cysterskie
Fascynujące miejsce, które zapiera dech w piersiach. Opactwo Cysterskie w Krzeszowie jest jednym z najwspanialszych zabytków architektury barokowej w Europie.
ciekawe miejsca:
- Bazylika Mniejsza,
- Mauzoleum Piastów,
- Kościół Św. Józefa i Kalwaria Krzeszowska,
- Dom Opata
Można wejść na wieżę Bazyliki Mniejszej
Okolica:
- Góra Św. Anny z odtworzonym kościołem Świętej Anny,
- Przysiółek Betlejem,
- Rezerwat Glazy Krasnoludków w Gorzeszowie,
- Czarcia skała w Gorzeszowie

Z Opawy: 17 km

widok na gory



Skałki Gorzeszowskie - Głazy Krasnoludków
Rezerwat położony jest na krańcu Zaworów na południe od Gorzeszowa niedaleko Krzeszowa.
Na powierzchni 9ha ochroną objęto ciąg piaskowcowych skałek o różnych i malowniczych kształtach - maczugi, wieże, baszty z wąskimi przejściami i małymi labiryntami.

Z Opawy: 17 km

głazy krasnoludków





ARADO - laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze
Podziemne sztolnie wydrążone pod Kamienną Górą przez przymusowych robotników na rozkaz Fuhrera. Niemcy prowadzili w tutejszych podziemnych kompleksach, prace konstrukcyjne nad wytworzeniem samolotu dalekiego zasięgu typu "latające skrzydło" pod nazwą Arado.
"Projekt Arado - zaginione laboratorium Hitlera" jest najnowocześniejszym podziemnym kompleksem w Polsce. Na turystów czekają nowatorska iluminacja świetlna, efekty audio i przewodnik, który wciela się w rolę agenta polskiego wywiadu i prowadzi grupę by zdobyć niemieckie tajemnice.
Podziemia w Kamiennej Górze kryją unikalne w skali Europy eksponaty – części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, niemieckiej enigmy oraz wiele tajemnic z czasów II Wony Światowej.

Z Opawy: 15km

Atrakcje turystyczne Arado



Kolej Sudecka
Połączenie kolejowe z Czechami na pięknej sudeckiej trasie z Jeleniej Góry do Trutnova.
Gratka dla miłośników koleji i Sudetów.
Jelenia Góra > Wojanów > Trzcińsko > Janowice Wielkie > Ciechanowice > Marciszów
> Sędzisław > Kamienna Góra > Błażkowa > Lubawka > Kralovec > Bernartice > Krenow > Libec > Trutnov


Z Opawy: 9km

Kolej Sudecka



Kolej Izerska
Połączenie kolejowe Jelenia Góra - Szklarska Poręba - Harrachov to malowniczy szlak, który ponownie został uruchomiony w 2010 roku po przeszło 65 latach nieużytkowania.
Ta niezwykła linia kolejowa, wybudowana na początku ubiegłego wieku jest jedną z najciekawszych w Polsce.

Tajemnicze zakola, górskie urwiska, fauna i flora Gór Izerskich niemal na wyciągniecie ręki sprawia, że sama podróż żelazną Koleją Izerską jest atrakcją.
Połączenie cieszy się dużą popularnością po obu stronach granicy zwłaszcza w weekendy wielu turystów wybiera się na wycieczkę szynobusem.
Zimą z okien pociągu podziwiać można ośnieżone krajobrazy i szczyty gór otaczających Szklarską Porębę. Na przejechanie pociągiem ze Szklarskiej do Korenova w jedną stronę liczyć trzeba około 40 min. Po dojechaniu na stację kolejową w Korenovie zwiedzić można muzeum kolei zębatej.
Są tam m.in zdjęcia sprzed stu lat dokumentujące budowę kolei w Karkonoszach. Po zwiedzeniu muzeum można się wybrać na pieszą wycieczkę po czeskich Karkonoszach.

Z Opawy 35km


Jezioro Bukowskie - Zalew Bukówka ma powierzchnię 2,0 km2 i jest położone 2km od Opawy.
Tama została wybudowana w latach 1903 - 1905 łącząc zbocza gór: Zadziernej i Zameczka. Przebudowana w 1988 r. spiętrza wodę tworząc jezioro o powierzchni 191 ha. Można tu uprawiać wędkarstwo oraz sporty wodne windsurfing, kajakarstwo i żeglarstwo.

Z Opawy 2km

zalew Bukowka


Kruczy Kamień, Rezerwat przyrody na południe od Lubawki w Górach Kruczych
Na powierzchni 10,21 ha ochroną objęte zostały efektowne krajobrazowo porfirowe skałki. Wysokość urwisk skalnych dochodzi do 150 m.

krucze skały

Z Opawy 9km


Masyw skalny Skalne Miasto Adrspach,
Masyw zbudowany jest z górno-kredowych piaskowców. Cały teren masywu leży w granicach rezerwatu przyrody.
Tereny te stanowią znaną atrakcję turystyczną i są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie.
Skalne Miasto to zespół skalnych form ukształtowania powierzchni Ziemi: skałek, ambon, baszt czy grzybów skalnych itp., skupionych w pobliżu siebie i oddzielonych wąskimi rozpadlinami.
Powstawanie Miasta Skalnego jest efektem erozji terenu, następującego szczególnie wzdłuż sieci spękań, charakterystycznej zwłaszcza dla poziomo uwarstwionych skał osadowych, głownie piaskowców, czasem zlepieńców.


Z Opawy 40km



Skalne Miasto




Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach,
Park miniatur
Kowary, ul. Zamkowa 9,
tel. 75 75 222 42
Park jest czynny codziennie w godzinach od 9:00 do 18:00
Zwiedzanie parku trwa około jednej godziny.




Z Opawy 19km



Zamkek w Bolkowie Zamek Bolków powstał w XIII w. Jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków na Dolnym Śląsku. Góruje majestatycznie nad okolicą – stoi na wzgórzu o wysokości ok. 400 m. n.p.m. Budowę obiektu rozpoczął książę Bolesław II zwany Rogatką, a kontynuował jego syn Bolko I. Zamek był jedną z wielu warowni chroniących przejście przez masyw Sudetów i umożliwiających długie utrzymywanie niezawisłości księstwa świdnicko-jaworskiego (do końca XIV w.).

Z Opawy 35km


Zamek Ksiaż
największy zamek na Dolnym Śląsku, trzeci pod względem wielkości w Polsce (po Wawelu i Malborku). Zamek wybudowany został w latach 1288–1292 dla Bolka I ażeby mógł się on bronić przed najazdem Czechów.

Z Opawy 35km


Stadnina Koni w Ksążu,
Stado ogierów w Książu prowadzi, oprócz hodowli i sportu, szeroką działalność rekreacyjną i turystyczną, w tym m.in. naukę jazdy konnej, kursy związane z hipologią i zwiedzanie kompleksu stada.

Z Opawy 35km

stadnina koni w ksążu



Palmiarnia w Wałbrzychu niedaleko zamku Książ

* Sztolnie byłej kopalni w Kowarach.
Intensywne praca doprowadziły do powstania Podziemnej Trasy Turystycznej Sztolnie Kowary, która stanowi skansen tradycji górniczych i technik wydobywczych.
sztolnie  w Kowarach

* Rudawy Janowickie
** Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach - w których zebrana tam woda ze względu na skład chemiczny dna przybiera kolory purpury, błękitu i zieleni są wielką atrakcją turystyczną.
Od XVIII do XX w. wydobywano w tych miejscach piryt, z którego wytwarzano kwas siarkowy w "witriolejni".
Do jeziorek prowadzi zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę.

Kolorowe jeziorka

* Karpacz
* Podziemny Kompleks Osówka - "Riese"

Stawy Podgórzyńskie - założone na przełomie XIV i XV wieku przez cystersów, przy których powstała osada Podgórzyn. Kompleks stawów jest najwyżej położony w tej części Europy a bliskie sąsiedztwo szczytów górskich podkreśla malowniczy urok tych okolic. obszar obejmuje 150 ha.
Świeże ryby serwowane są w smażalni "Złota RYbka", która czynna jest czynna przez cały rok.

* Sztolnie Walimskie - "Riese"



* Pełna wrażen będzie na pewno wyprawa na Snieżkę - najwyższy szczyt Karkonoszy 1602 m.n.p.m. Narciarstwo można uprawiać na przygotowanych stokach w Lubawce, Zaclerzu lub na Przełęczy Okraj.
Z tego miejsca do Pragi - stolicy Czech jest tylko 140 km, a zaledwie po 2 godzinach jazdy samochodem można poczuc się jak w raju... Czeskim Raju.
Dodatkową atrakcją jest kurs koszenia trawy kosą tradycyjną. Po zakończonym kursie można uzyskać certyfikat młodszego kosiarza.


* Z Przełęczy Okraj na Śnieżkę
Na samej przełęczy znajduje się przejście graniczne, Schronisko oraz parking. Można stąd wyruszyć w kierunku Śnieżki dwoma szlakami. Niebieski szlak prowadzi cały czas wzdłuż granicy, przechodząc przez Kowarski Grzbiet. Łączy się on następnie z czerwonym szlakiem, który do tego miejsca prowadzi od Przełęczy Okraj przez teren Republiki Czeskiej. Odcinek niebieskiego szlaku to wąska ścieżka biegnąca przez rzadki las. Droga wzdłuż czerwonego szlaku jest szeroka i utwardzona.
Rozwidlające się szlaki pozwalają na zmianę drogi powrotnej na części trasy, co pozwala na urozmaicenie górskiej wędrówki.

Przełęcz Okraj (1046 m n.p.m.) - oddziela Kowarski Grzbiet od Grzbietu Lasockiego, położona na granicy z Czechami. Znajduje się tu przejście graniczne dla pieszych i rowerzystów.


Wjeżdżając z rowerem na Przełęcz Okraj można zjechać kilkanaście kilometrów w dół, m. in. do Pecu pod Śnieżką czy nawet do Trutowa.
Po zwiedzeniu okolicy można znów autobusem czeskim przewieźć rowery na Przełęcz Okraj i swobodnie zjechać w dół do Jarkowic i Opawy .


Grzbiet Lasocki jest najbardziej na wschód wysuniętą częścią Karkonoszy.
W paśmie Grzbietu Lasockiego można zaobserwować, charakterystyczny dla Karkonoszy, strefowy układ roślinności. Występuje tu wiele stanowisk roślin chronionych.
Z wielu miejsc Grzbietu Lasockiego roztaczają się przepiękne panoramy, a widoczność przekracza czasami nawet 100 km.

Zoo-safari w Dwor Kralowe w Czechach.

Szlaki narciarstwa biegowego
Opawa - szlak czerwony
„Opawa” oznakowany kolorem czerwonym, o całkowitej długości 13 km, rozpoczyna swój bieg na stadionie w Opawie, położonej u podnóża Grzbietu Lasockiego.
Szlak prowadzi do dwóch turystycznych przejść granicznych:
Niedamirów – Žacléř/Bobr oraz Niedamirów–Horni Albeříce, umożliwiając transgraniczne wędrówki na nartach biegowych.
Na odcinku Opawa – przejście graniczne Niedamirów – Horni Albeříce szlak jest trudny, ale po pokonaniu tych trudności otwiera się możliwość turystycznej penetracji czeskich Karkonoszy, między innymi poprzez kontynuację wędrówki narciarskiej, po przygotowanych trasach Karkonoskiej Magistrali Narciarskiej. Szlak przygotowywany jest do stylu klasycznego.



Agroturystyka Sudety, noclegi Sudety
Agroturystyka Sudety, agroturystyka w Karkonoszach